Przyzwyczajenia i sen – polifazowy sen

Sen, moja kraina spokoju. Gdy zamknę oczy, wszystko się zmienia.

Nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Problemy przestają być problemami. Wszystko co chciałabym zrobić staje się takie proste i oczywiste, nierealne realnym.

dream-catcher-168659_640Ten sen…

Przyzwyczajenia i sen

O ile nad pewnymi zwyczajami możemy popracować od tak, o tyle te programowane w nas przyzwyczajenia od niemowlaka stają się normą nad normami. Taką jedną z norm to sen w ciągu doby. Rodzice od małego przyzwyczajają dzieci do snu, do jednej pory snu najlepiej w nocy gdy oni też śpią, żeby wyspać się do pracy. W ten o to sposób tworzą nam normę przyzwyczajeni ową 8 godzin snu w nocy najlepiej od 22 do 6.

laurel-851030_640Zapewne niewielu pamięta, a nie każdy ma styczność z nowo narodzonym dzieckiem, iż takie stworzenie na początku ma tryb w ciągu doby sen – aktywność – sen – aktywność – sen – aktywność. Bywa to zazwyczaj w przedziale od 2 na 2 do 4 na 4 (chodzi o godziny).

Do czego zmierzam?

Rodzaje snu. Nasz cykl 8 godzinny nazywany jest monofazowym. Sen który jest podzielony wciągu doby na krótsze, nazywamy polifazowym.

Tak kolejny temat, który mnie fascynuje. Dlaczego w dobie tolerancji, nowoczesności i komunikacji, nie możemy upraszczać i wracać do naturalnych funkcji organizmu człowieka.

Żeby zrozumieć tę fascynację przypomnę kilka faktów.

Czym jest sen?

Prostym językiem – czas wypoczynku, regeneracji człowieka.

0003171898UU-849x565
Ten czas kiedy organizm zapada w stan relaksu, mózg pracuje inaczej, a ciała przestaje wytwarzać pewne rzeczy a zaczyna produkcję innych. Wtedy też szybciej zdrowiejemy. Zapewne każdy miał grypę – i wolał spać. Naturalny bodziec organizmu. Wtedy komórki szybciej się regenerują i wydajniej pokonują złe bakterie i wirusy.

Sen resetuje nas przed kolejnym dniem. Utrwalamy coś co minęło lub mija. Przygotowuje nas do przyjęcia kolejnych doświadczeń.

Czym są fale mózgowe?

Najprościej – tak jak radio pracuje na różnych częstotliwościach, podobnie jest z mózgiem. Jak łatwo się domyśleć są lepsze i bardziej optymalne oraz mniej.

W ciągu dnia pracujemy na falach beta – to jest nasza aktywność i praca umysłowa.

Kiedy się położymy, żeby odpocząć nasza częstotliwość spowalnia do fal alfa. Stan osiągany przed zaśnięciem i po przebudzeniu.

buddha-525883_640Nasze sny, marzenia, transe, hipnozy mają fale theta. Zanika wtedy logika i spójność. Stąd w ostatnim moim śnie monetami były szklane z białego i zielonego barwnika owalne talerze z wybrzuszeniem pośrodku na kształt tradycyjnej monety. Co okazało się to kwiatkiem.

Największe spowolnienie fal następuje przy delta. Najgłębszy sen lub medytacja.

Jak łatwo się domyślić im wolniejsza fala tym nasz organizm lepiej regeneruje energię itd.

Sen, a fale.

Mało kto ma sny, często słyszymy, że ktoś się nie wyspał lub często budził.

nepal-784733_640Na jakość snu wpływają złożone czynniki będące i w naszej głowie jak i spotykane wciągu dnia czy tuż przed snem.

Wg wielu badań sen człowieka składa się z wielu faz, w których są różne fale.

Ze standardowego wykresu zakresu fal podczas snu, wychodzi, że najefektywniejsza część przypada na pierwsze 4 godziny snu. Co robi przez resztę czasu? Śnimy, budzimy się, czuwamy…

Można powiedzieć, że sen śmiało można skrócić do 4 godzin, a resztę wywalić. Jednak kto próbował, odczuje brak tych pozostałych 4 godzin.

Wielu radzi przejść na bifazowe sny, czyli dwa razy dziennie po 4 godziny snu wciągu doby.

Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują w miarę prostego i szybkiego sposobu na zmiany w życiu, dla efektywniejszego i lepszego regenerowania sił.

Ciekawostką jest, że ten typ snu jest praktykowany przez małpy 🙂

Co można zaobserwować jeszcze na wykresie snu?

Że najgłębszy sen osiągamy na początku, czyli podczas pierwszej godziny.

Jak śpią zwierzęta?

dog-672227_640Są nauczone szybko wchodzić w stan głębokie snu kilka razy dziennie. Tak samo mają nowo narodzone dzieci. Ta umiejętność zanika w momencie przyzwyczajania nas do snu 8 godzinnego.

Dlatego teraz, ciężko jest nam spać krócej i częściej. Nasza psychika myśli że ma 8 godzin.

Kusiło mnie, żeby rzucić 8 godzinne sny. W końcu tyle można zyskać. W efekcie dla najbardziej wytrwałych, istnieją systemy:

date-62739_6403 godziny snu potem w ciągu doby 2 drzemki 20 minutowe – razem 4 godziny snu na dobę.

Lub

4 drzemki 30 minutowe = 2 godziny snu na dobę

albo 6 drzemek 20 minutowych = też 2 godziny.

Do zagospodarowania zostaje dodatkowych 6 godzin!

Ten wspaniały czas wielu chciałoby otrzymać.

Do tego lepiej regenerujemy siły, częściej resetujemy umysł.

W międzyczasie udało mi się żyć przez niespełna miesiąc systemem 3,5 h + 20 + 20 + 20

restaurant-825979_640Żeby zacząć musiałam odstawić kofeinę i teinę – symulatory pobudzenia. Utrudniają one wchodzenie w stan głębokie snu.

Należy unikać także nadmiaru alkoholu i używek.

Był to czas kiedy nie podróżowałam, nic mnie nie rozpraszało ani nie stresowało. Trwał on w styczniu.

Miałam przygotowaną listę, czym mogę się zająć w czasie wolnego czasu.

Określiłam pory dnia, w których odczuwam największą senność i na nie zaplanowałam drzemki.

Wg naukowców najgłębsza faz snu przypada na godziny 0:00 a 4:00.

I tak wyszło mi 0:15 – 3:45 najdłuższy sen.

Następne drzemki przypadły mi na 9, 14-15, 19.

cat-751372_640Jak widać taki system powinien być stały. Zresztą wiele prac naukowych mówi o tym, że praca zmianowa nie działa na nas korzystnie, zwiększa ryzyko chorób. Wyłącznie tylko dlatego, że nasz organizm nie ma stałych pór do regeneracji.

sunset-129503_640Japońska kultura przewiduje drzemki w pracy. Tam pory na sen są normalne. Przez co pracują dłużej i wydajniej.

My jesteśmy jeszcze jedną nogą w czasach pokomunistycznych. Przewartościowanie pewnych wartości oraz sposobu myślenia zajmie jeszcze parę lat.

Ze względu na eksperyment, należy przerwać po 2 tygodniu jeżeli wciąż odczuwamy przemęczenie.

0010370292W-849x565Niedobór snu to brak motywacji, koncentracji, spowolnienie reakcji, zagrożenie dla życia swojego i otoczenia (zaśnięcie za kierownicą), zaburzenie nastroju, zaburzona ocena sytuacji, brak kreatywności i umiejętności podejmowania trudnych decyzji. Brak snu zaburza również pracę organizmu w tym tworzenie nowych komórek.

Podczas eksperymentu szczególnie ważna jest higiena snu. Jeżeli zaniedbujemy ją podczas systemu 8 godzinowego, to nie zabierajmy się za polifazowy sen.

Więc śpijmy… bo przecież tam się wszyscy spotykamy.angel-368473_640

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s