Znowu Myśliwi….

all Mogłabym napisać jak wiele błędów dostrzegam w pewnej inicjatywie, o której ostatnio zrobiło się głośno. Jak wielce zezłościły mnie hasła rzucane przez ludzi, którzy bez głębszego zastanowienia poparli tę akcję. Wiele emocji kłębi się we mnie i chętnie bym dała im upust.

Od wielu lat szanuję naturę, cenię jej dobra które możemy czerpać. Interesuję się dziedzinami nauki, które poświęcone są pogłębianie wiedzy w temacie świata, przyrody, zwierząt i innym. Fascynacja połączona z ogromną ciekawością, jak, dlaczego i po co. To zawsze mną kierowało i pchnęło w kręgi ludzi żyjących w kompletnie innych warunkach, mających swoje pasje i zwyczaje.

Wszelkie organizacje pomagające ludziom, zwierzętom czy też środowisku o dobrych intencjach również szanuję. I wszystko byłoby piękne, gdyby organizacjami tymi kierowali zawsze ludzie z powołania. A często się zdarza, że inicjatorzy widzą w tym tylko biznes. Zaślepieni pieniędzmi albo chcących zyskać sławę, psują reputację innym – podobnym organizacją działających wyłącznie wyższym celom.

Przykład ekologów. Na świecie wiele razy słyszeliśmy o inicjatywach ekologów i ekologów. Przeciętnemu człowiekowi tych pierwszych trudno odróżnić od drugich, dlatego też wrzucani są do tego samego worka. Chodzi o ekologów, którym naprawdę zależy na przypominaniu społeczeństwu co nam daję zdrowie i dobrobyt. A ekologów, którym za odpowiednią kwotę nic nie będzie przeszkadzało.

Dlatego nie rozumiem i mam wiele złości w sobie gdy widzę kolejną inicjatywę przeciw myśliwym w Polsce.

hunter-613455_1280Zastanawia mnie czy może ktoś chce po prostu dostać kasę w łapę, a może po prostu chcą pokrzyczeć – spędzić tłumnie kilka chwil. Przeraża mnie liczba niezrównoważonych ludzi w społeczeństwie bez właściwej opieki. Ten problem narasta i będzie za jakiś czas pewnie nagłaśniany. Ale wracając do tematu. Myśliwych.

Ludzie, których widzę w serwisach mają dziwne hasła. Pewnie nawet nie wiedzą co tak naprawdę chcą. Czy wiedzą kim są myśliwi, czy wiedzą dlaczego są i czemu służą? Wątpię. Dla nich to tylko zwyrodnialec oraz okrutnik. Brak zrozumienia, wiedzy i obycia tyle pokazuje ta inicjatywa.

Myśliwym nie może być pierwsza lepsza osoba. Nie wystarcza pozwolenie na broń. A tacy ludzie strzelają zazwyczaj na strzelnicach lub biorą udziały w gry paintball.

Myśliwym zostaje ktoś kto ma odpowiednią duszę i zda egzaminy. A podstawowymi wymaganiami jest ogromna wiedza na temat prawa łowieckiego, ustaw o broni i amunicji, znajomość struktur organizacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego, zasady polowań, zasady ochrony przyrody i podstawowych gatunków objętych ochroną gatunkową, znajomość listy gatunków łownych ich biologia oraz okres polowań na te zwierzęta, dozwolone rodzaje broni i amunicji myśliwskiej, przyrządy optyczne oraz podstawowe wyposażenie myśliwskie, zasady bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią myśliwską, podstawy chorób zwierząt łownych i sposób ich rozpoznawania, kynologia myśliwska, zasady etyki oraz tradycji i języka myśliwskiego, zasada obchodzenia się z upolowaną zwierzyną, użytkowanie dziczyzny i preparowanie trofeów, zasady prowadzenia gospodarki łowieckiej w zgodzie z zasadami ekologii, w tym zasad kształtowania i odnawiania korytarzy ekologicznych.

Polska pod względem ekologicznym, leśniczym i łowieckim jest krajem przodującym. Inne kraje wzorują się na naszych rozwiązaniach oraz przyjeżdżają do naszego kraju na obserwacje tego czego u nich nie ma. Dzieje się tak od wielu lat dzięki ludziom którzy kochają to co robią i kochają otaczającą nas naturę.

Pisząc o tym chcę uświadomić wszystkich ślepo ufających w hasła propagandowe takich organizacji, że żeby móc się wypowiadać w danym temacie, przeczytajcie wpierw wszystkie rozporządzenia w tym temacie i spróbujcie choć w połowie nauczyć się materiału na podstawowy egzamin myśliwego. Poczujcie tę odpowiedzialność jaką oni noszą ze sobą każdego dnia, a wtedy będziecie mogli ich krytykować.

Nie tępię tych inicjatywy w 100%. Niech sobie istnieją, niech sobie krzyczą. Bo zawsze wyjdą z tego mądrzejsi – ktoś ich uświadomi.

animal-17760_1280Ale większość postulatów jest nie przemyślana – ba większość już od dawna funkcjonuje. Jak np. strzelanie w odległości 100 m od budynków mieszkalnych – to by oznaczało, że trzeba było by skrócić tę odległość jaka aktualnie jest wpisana w rozporządzeniach. Ponieważ możemy znaleźć:

„Rozdział 3 Przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach

§ 9. 1. Przy przechodzeniu, przejeżdżaniu lub przebywaniu w obwodzie łowieckim, w którym myśliwy nie ma upoważnienia do wykonywania polowania, przy korzystaniu z publicznych środków lokomocji oraz w czasie przebywania na terenie miast i osiedli broń myśliwego musi być rozładowana i znajdować się w futerale.

2. Przy przechodzeniu lub przejeżdżaniu przez tereny zabudowane, albo poruszaniu się pojazdem, w obwodzie, w którym myśliwy wykonuje polowanie, broń powinna być rozładowana

§ 12. Nie celuje się i nie strzela się do zwierzyny, jeżeli:

  1. na linii strzału znajdują się myśliwi lub inne osoby albo zwierzęta gospodarskie, budynki lub pojazdy, a odległość od nich nie gwarantuje warunków bezpiecznego strzału;
  2. zwierzyna znajduje się na szczytach wzniesień;
  3. zwierzyna znajduje się w odległości mniejszej niż 200 metrów od pracujących maszyn rolniczych.”

Oznacza to, że myśliwy widząc już zabudowania nie może strzelać, a jest to odległość większa niż 100 metrów.

Zrobiło się dużo tego tekstu, ale ciężko wytłumaczyć ludziom u patologicznie, że w Polsce są już sekcje i organizacje które się tym zajmują. Jeżeli macie wątpliwości – poczytajcie wpierw, jeżeli wciąż macie wątpliwości – pytajcie dane organizacje co z nimi możecie zrobić! Regulaminy, rozporządzenia, listy gatunków zagrożonych i inne są z roku na rok przeglądane i aktualizowane.

Głupi postulat z ołowiem w amunicji. Tak oni to wiedzą, tak oni już to zmieniają, ale nic z dnia na dzień nie można zakazać. Mają wyznaczony rok, do którego całkowicie ma to zniknąć, a już teraz broń szkodliwa i amunicje są zamieniane na te bardziej ekologiczne.

Temat dzieci, w jakiejkolwiek dziedzinie jest śmieszna. Dlaczego ciągle społeczeństwo chce być rodzicami wszystkich dzieci? Rodzice powinni sami decydować o wychowaniu dzieci. Poza tym jest już punkt w którym dopuszcza się udział dzieci w polowaniach od 16 roku życia itd. Ale dzieci mogą patrzeć jak ludzie krzyżują człowieka? Jest śmieszna historią w tym temacie, ale to może innym razem.

Podoba mi się pomysł z możliwością zakazania polowań na swojej nieruchomości, aczkolwiek z uśmieszkiem. Jest punkt który zakazuje polowania w zabudowaniach, a z drugiej strony zaraz rolnicy protestują, że myśliwi nie strzelają do dzików. Jak tu pogodzić tych co chcą żeby strzelali z tymi co nie chcą? Może nasz krajobraz by się zmienił w taśmy odgradzające pola 🙂 Bawi mnie ta wizja, ale czemu by nie pozwolić ludziom wydawania takich zakazów – administracja publiczna trochę zarobi 🙂

Dla przypomnienia – Człowiek jest częścią przyrody, czy nam się podoba czy nie. Może nie jesteśmy kolorowi jak motylki, może nie śpiewamy pięknie jak skowronki, może nie skaczemy zgrabnie jak sarenki. Ale cóż, kleszczy, komarów, tarantul też nie lubimy 🙂

Myśliwi wolą polować w lasach państwowych ofc.

Za zabijanie zwierzyny objętej ochroną lub z niedopuszczonej broni, albo bez zezwoleń jest kara nawet 5 lat więzienia.

Jestem za:

Za tępieniem kłusowników.

Za uświadamianiem ludzi odnośnie ekologii (tej prawdziwej), o lasach i o zwierzętach.

Za powiększaniem rezerwatów, włączając w to gospodarstwa ekologiczne.

Tępieniem firm, które żywcem zdzierają skórę ze zwierząt.

Likwidacją testów na zwierzętach – kosmetyków i leków.

Zaostrzeniem kontroli i kar za zaniedbywanie zwierząt rolnych, gospodarczych i domowych.

Wspieranie rozrostu gatunków roślin zagrożonych oraz zwierząt.

Zwiększeniem akcji tępienia gatunków obcych, które są bardzo ekspansywne i zagrażają naszym rodzimym gatunkom.

i

t

d

.

.

.

może cdn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s