Paradoks: zabijanie czasu

czasChciałabym wiedzieć, czy nadal w domach polskich jest jak kilka lat temu, gdzie przedstawiano polskie rodziny spędzające wspólnie wolny czas przed TV. Ten właśnie zwyczaj uczył czegoś najmłodszych…

Ile razy słyszałeś, słyszałaś zdanie, że nie ma czasu, nie mam czasu, brakuje czasu, trzeba wydłużyć dobę etc.?

Nim człowiek sam ukształtuje swój system działania, pracy, funkcjonowania już od początku zasiewa się w nim poczucie ograniczonego czasu.

System ósemkowy – 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin na posiłek, dojazdy i inne zapychacze dnia. Teraz częściej słyszę, że 12 godzin pracy i 10 godzin snu co daje nam 2 godziny na dojazd i posiłek?

Zastanawia mnie jak mocno zamknięty/ograniczony musi się czuć taki człowiek. O ile na krótką metę, może być to ciekawe doświadczenie to na dłuższą?

Po co jednak komuś więcej czasu, skoro zaraz będzie go zabijać, albo oglądaniem TV, śledzeniem portali plotkarskich lub zajmowanie się innymi tzw. ‚zabijaczami’ czasu.

Mam okazję obserwować kilka skrajnych typów ludzi:

 • system 12/10 (praca/sen)

 • system 8/8/8 (praca/sen/rest)

 • system 0 – dopiero zaczyna ten system (dużo wolnego czasu)

 • system 0 – wieloletnie doświadczenie (dużo wolnego czasu)

 • i kilka mieszanych

Osoby mające dużo czasu wolnego zazwyczaj są bezrobotnymi, część z własnego wyboru, część bo tak wyszło. Do grupy tej zaliczam również osoby prowadzące własne firmy – wiem że dla niektórych będzie to śmieszne. Jednak parę osób utwierdziło mnie w przekonaniu, że to od właścicieli firm zależy ile będą mieli wolnego czasu.

Ponad połowa osób ze wszystkich systemów nie umie gospodarować czasem i zarządzać sobą samym, i ponad połowa z tej połowy narzeka na to że nie ma na nic czasu lub że los jest okrutny bo nie zrobił czegoś za tę osobę. Bardzo im współczuję, bo muszą mieć ogromny chaos w głowie, jednocześnie są skazani na własne towarzystwo.

Chciałabym podkreślić jak często spotykam ludzi (sama też do nich należałam) którzy uważają, że nie mają na nic czasu. A sami siebie, pewnie nie raz przyłapali na zabijaniu czasu (np. oglądając tv), czekając na odpowiednią godzinę by pójść spać lub zacząć się szykować do wyjścia etc. Nie chce słyszeć, że to czasem uzależnienie, bo to zwykłe tłumaczenie działań. Tak jest wygodniej, po marudzić trochę jaka ta doba krótka.

Jesteś ‚Panem’ swojego czasu.

Jedna uwaga do wpisu “Paradoks: zabijanie czasu

 1. Do osób nie narzekających na brak czasu należą te, dla których praca to treść życia, a zarazem hobby, coś, o czym zawsze marzyli, aby robić. Kiedy Twoja pasja staje się Twoim zajęciem, a przy tym podziela ją kochająca Cię osoba, z którą spędzasz większość swojego życia to paradoks zabijania czasu znika. Faktycznie, jest go wciąż za mało, ale za mało na to, co i tak się robi.
  Ktoś powie, ze to marzenie jest niezwykłą rzadkością, że dla wybranych …
  Być może .. a może tak mało ludzi przejawia pasje ? .. może tak mało ludzi wierzy, że to , co kocha robić może być ich źródłem dochodu, snem, spełnionym marzeniem ? .
  Nikt nas nie uczy być kreatywnymi, samo się organizującymi osobami. Przyjęliśmy taką wiedzę o świecie, jaką przekazują nam rodzice, szkoła, otoczenie. Praca kojarzy się nam ze złem koniecznym, a w najlepszym razie ze źródłem dochodu, często z pańszczyzną do odrobienia.

  Pojęcie wolnego czasu, którego tak mało ciągle, staje się naszą obsesją, czymś, do czego należy dążyć, ale kiedy się już tego czasu trochę uzbiera, to … tracimy go , bo nie wiemy jak go wypełnić.

  Ja każdą wolną chwilę poświęcam na podróżowanie. Ostatnio jest to głównie podróżowanie rowerem po okolicy, bo na to mnie stać, ale .. to nie ważne gdzie , dokąd. Ideą spędzania wolnego czasu nie jest osiągnięcie jakiegoś celu, tylko sam akt spędzania go w sposób, który daje nam satysfakcje. W pedałowaniu rowerem istotą nie tyle jest dojechanie do celu, czymkolwiek by nie był, ile w …samym pedałowaniu.
  Wczoraj , przy okazji kolejnej mini wyprawy rowerowej, za witryną mijanej kafejki napatoczyłem się na taką złotą myśl : ŻYCIE JEST JAK JAZDA NA ROWERZE – ŻEBY UTRZYMAĆ RÓWNOWAGĘ , TRZEBA SIE RUSZAĆ .
  Staram się trzymać tej zasady .. dlatego paradoks wolnego czasu, z którym nie wiadomo, co zrobić , się mnie nie ima 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s