Wiosna

Fiori di pesco effetto spugnaI po zimie w powietrzu wyczuwam wiosnę. A i miłość unosi się w powietrzu. Tak, większość określeń wiosennych odnosi się do powietrza i to ten żywioł jest symbolem tej pory roku. Tak istotny żywioł na naszej planecie, bez którego nie byłoby życia. Niezbędna mieszanka do oddychania wiosną pobudza wszystko do  życia.

Oficjalne zakończenie zimy i przygotowanie do lata rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej, która rozpoczyna się w okresie 20 marca, a 22 marca. Wtedy to dzień jest równy nocy, a każdy kolejny dzień jest dłuższy od pory nocnej i tym charakteryzuje się wiosna.

Przesilenie letnie kończy wiosnę (21 czerwca) wtedy noc jest najkrótsza w całym roku.

W przyrodzie wiosenne oznaki można zaobserwować dużo wcześniej, bo już z początkiem lutego słońce jest bardziej aktywne przez co zaczynają kwitnąć niektóre rośliny, zwierzęta rozbudzają się i ptaki chętniej śpiewają.sea asters

Na wiosnę dzień karmi rok.”

Na świecie wiosna jest czasem działania. Mniej świętujemy, a zaczynamy pracę z przyrodą.

Jest irańskie święto obchodzone w dniu równonocy wiosennej nazwane Nouruz i jest to święto nowego roku.

Innym świętem tym razem mezopotamskie to Akitu obchodzone pomiędzy marcem, a kwietniem, gdy według babilońskiego kalendarza księżycowego świętowano nadejście Nowego Roku. Obchodzono je kilka dni, spędzając na rytuałach, modlitwach i wróżbach.

W Polsce na wiosnę jest wiele świąt i zwyczajów, a najpopularniejszymi uroczystościami jest Wielkanoc, który jest również świętem chrześcijańskim. Oczywiście tak jak w przypadku Bożego Narodzenia, święto to ma wiele cech świąt pogańskich. A sami chrześcijanie twierdzą, że w Biblii nie ma wzmianki o świętowaniu Wielkanocy.

Tydzień poprzedzający Wielkanoc rozpoczyna się niedzielą palmową, a każdy kolejny dzień jest nazywany wielkim, i tak piątek, sobota i niedziela to Triddum Paschalne. Niedziela jest dniem Zmartwychwstania Jezusa. Nie chcę opowiadać całego rytuału świąt chrześcijańskich, większość osób zna te święta lub może znaleźć wiele dokładniejszych artykułów w internecie. Mogę dodać jedynie, że Święta Wielkanocne wiążą się z żydowską Paschą – wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Co ma nie wiele ze sobą wspólnego.

W naszej kulturze i tradycji jest wiele rytuałów mniejszych, które są ściśle związane z tą porą roku.

Topienie Marzanny, nie wielu wie kim jest Marzanna i czym sobie zasłużyła na topienie. Wielu pewnie pamięta z lat szkolnych wycieczki 20-21 marca z kolorową kukiełką na pobliski most. Tak, patrząc na to z perspektywy czasu to dość drastyczne topienie czegoś przypominającego człowieka. A media jeszcze nie biją na alarm, żeby to zakazać 🙂

Zawsze tłumaczono nam, że kukła symbolizuje zimę. Tak, to faktycznie symbol słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. Wierzono, że zabicie czegoś co przedstawia tę boginię spowoduje usunięcie efektów zimy i nadejście zimy.

W tym roku w pierwszy dzień wiosny miałam śnieżycę (tydzień przed i po – jest piękna słoneczna i ciepła pogoda) To dość wyraźny symbol, że Marzanna chyba stawiała opór 😉

Zwyczaj ten przetrwał wieki i długo zostanie, bo w każdym znasz jest cząstka celebracji wiosny.

Easter eggs in the nest on rustic wooden backgroundW Wielkanoc są zwyczaje szukania jajek i zająca – oba symbolizują rozród i obfitość z pogańskich wierzeń. Wg niektórych źródeł Wielkanoc była pierwotnie świętem wiosny i czci bogini światła i wiosny zwanej Eostre.

Samo jajko jest symbolem nowego życia i odgrywa bardzo ważną rolę. Zdobiono je w celach magicznych 🙂 Zwyczaj ten uważany był za warunek zapewnienia ciągłości życia.

Znowu sam królik – rozród ale i symbol wiatru – pędu. Znowu sięgamy do powietrza. A i tu jest jeszcze większa ciekawostka. Egipskie wierzenia i zając – Mit o bogini miłości i domowego ogniska – Izyda – przyczyniła się do zmartwychwstania swojego męża Ozyrysa, który wcielił się w postać zająca. hm… wyobraźnia pracuje 🙂

Ciekawym trochę już zapomnianym zwyczajem ludowym jest Siuda Baba. Teraz w ten dzień bardziej popularny stał się Śmigus – Dyngus.Siuda Baba to słowiańska legenda o świątyni, w której kobieta strzegąca przez rok ognia wychodzi na wiosnę w poszukiwaniu następczyni. Kojarzy mi się to z pilnowaniem ognia-światła, żeby na pewno za rok znowu było.

Śmigus Dyngus – polewanie się wodą miało zapewnić ochronę i powodzenie.

Koniec kwietnia początek maja pojawia się również ważne dla pogan, święto celtyckie rozpoczynające lato zwane Beltane. Podczas tego święta gasi się stare ognisko, a rozpala nowe. Zwana również Nocą Walpurgi. Kojarzone z zabawami przy ognisku, które ma zapewnić ochronę i dobrobyt.

Poza tym mamy wiele pięknych współczesnych świąt poświęconym wiośnie, Schöne Frau mit Blumenkranzprzyrodzie, np.:

24 marca Dniem Narodowym Życia

1 kwietnia Międzynarodowym Dniem Ptaków – zwrócenie uwagę na zagrożenia i zapewnienie im ochrony.

28 kwietnia – Dzień Ziemi.

5 maja to Dzień Leśnika i Drzewiarza – dzień zachęcający do refleksji na temat znaczenia lasów w naszym życiu.

12 maja Światowym Dniem Ptaków Wędrownych, zainicjowane przez Stany Zjednoczone.

24 maj Europejskim Dniem Parków Narodowych, a w Polsce istnieje ich 23 i stanowią 1% powierzchni kraju.

31 maj Dniem Bociana Białego

Mogłabym pisać więcej i dłużej o zwyczajach i świętach na wiosnę, bo w wielu kulturach jest to wielkie wydarzenie. Wiosna jest porą roku zaczynającą życie. Wszystko staje się kolorowe, jasne, radosne i pełne życia. Jest to idealna pora na wdrążanie naszych pomysłów w życie. Mamy dużo energii i jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata.

Jedna uwaga do wpisu “Wiosna

 1. Taak , wiosna to magiczna pora roku. Tak zwane soki życiowe budzą się we wszystkim, co żyje. Do przeglądu wiosennych zwyczajów , który wymieniłaś dodam jeszcze fakt, iż równonoc była bardzo ważnym wydarzeniem również dla budowniczych konstrukcji megalitycznych. O Stonehenge mówi się, że jest rodzajem gigantycznego kalendarza słonecznego, zaś inne budowle były wyraźnie orientowane astrologicznie z uwzględnieniem wzajemnego położenia Słońca , Ziemi i Księżyca. Kimkolwiek byli, wznosili te budowle na całej Planecie. Knight i Butler poświęcili im całą książkę której dali tytuł na ich cześć nazywając tamtych ludzi .. Pierwszą Ziemską Cywilizacją. W tych zamierzchłych czasach, o których tak mało wiemy, ludzkość była naprawdę zjednoczona i tworzyła , być może, cywilizację o zasięgu globalnym. Różnorodną, a jednak posiadającą tą samą wiedzę o gwiazdach, planetach i naszym Układzie Słonecznym.

  Nie tak dawno, bo w Piątek, tuż przed równonocą, mieliśmy okazję obserwować zaćmienie Słońca. Księżyc znajduje się dokładnie w takiej odległości pomiędzy Słoncem, a Ziemią , że jego tarcza idealnie zasłania tarczę słoneczną. Knight i Butler w innej książce zadają pytanie wprost – Kto Zbudował Księżyc ? – kto go tam umieścił ? .. kto wyregulował idealnie ziemskie terrarium , tak precyzyjnie, że w wąskim pasmie 11 km nad naszymi głowami , pomiędzy niebem a ziemią , możliwa jest taka różnorodność życia. Bez TAKIEGO Księżyca, dokładnie o takich parametrach , nie byłoby to możliwe. I są dowody na to, że nasz satelita jest .. pusty w środku. Gdyby spojrzeć na wiosnę z tej perspektywy .. i zadać pytanie sobie, CO TAKIEGO sprawia, że życie samo z siebie budzi się na wiosnę ? – czyżby budowniczowie megalitycznych konstrukcji wiedzieli, że sprawia to odpowiednia częstotliwość wibracji fal słonecznych ?

  Nie jest tajemnicą , że cała materia ożywiona i nieożywiona składa się z drgających cząstek. Tak nazywamy je – cząstkami materii , ale fizycy kwantowi mówią, że nie ma czegoś takiego jak twarda drgająca kuleczka. Cząstką nazywamy specyficzne „kłębowisko” fal energii , które drga tak szybko, że sprawia wrażenie czegoś trwałego , co ma masę spoczynkową , jakiś kształt, kolor, a nawet mówią, że zapachy hehehe . Oczywiście są to tylko koncepcje, ale faktem jest, że to co na co dzień dotykamy , jak również my sami, składa się wyłącznie z energii ( E=mc2= hv , gdzie h to kolejna stała, zaś v to częstotliwość ). Szarlatani nauki do tego równania dopisują kolejne , na razie wyklęte i wyszydzane, tak jak niegdyś śmiano się z Kopernika .. Według nich to równanie powinno wyglądać tak : E = mc2 = hv = Świadomość . I wtedy dopiero równanie ma sens, bo ta „ciemna energia” , której brakuje fizykom by im się słupki zgadzały , zostaje wreszcie ujęta.

  Wiosna to efekt działania energii całego kosmosu, energii świadomej, zamiennej z masą i częstotliwością. Świadomy jest kamień , tyle ,że ilościowo tej Świadomości wyraża mniej , niż na przykład człowiek. Tak twierdzą szarlatani nauki, dziś jeszcze wyklęci.

  Życie „budzi się” wiosną – to obserwujemy wszyscy , obserwujemy i nazywamy przy pomocy dostępnych nam pojęć czy rytuałów . Świętujemy odrodzenie życia nieustannie, każdego roku pełni zachwytu nad tym najwspanialszym rytuałem Natury , kiedy pewnego ranka budzimy się , a za oknem na gałęzi siedzi rozśpiewany ptak. Wczoraj jeszcze była to łysa gałąź i jakiś tam ptak, a dziś pojawiły się pierwsze listki i można przysiąc , że ptak śpiewa najpiękniejszą arię operową właśnie dla nas, co wprawia nas w radosny nastrój.

  I pomyśleć, że da się to opisać równaniem 😀

  ps. dziś wiosenna wyprawa do Edenu .. edenproject.com

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s