Święto Lampionów

2694442181_85a135138f_bWe wpisie o Zimie wspominałam o świętach podczas, których celebruje się przewagę słońca nad nocą.

W chińskiej tradycji takim świętem może być Święto Lampionów obchodzone 15 dni po chińskim Nowym Roku (w tym roku przypadło to na 5 marca). Co ciekawe, dzień ten jest zawsze w pełnię księżyca. Pierwszą wg kalendarza chińskiego. Jak łatwo obliczyć Nowy Rok chiński przypada podczas fazy nowiu.

Jest wiele wersji jak powstało to święto. Najprawdopodobniej ma ono związek z końcem zimy i początkiem wiosny.

Święto to ma być czasem spędzonym w gronie rodziny. W obecnych czasach święto to jest też postrzegane jako chiński odpowiednik zachodnich walentynek.

95725683_b3ff2a7d1f_zDzień ten zaczynają obchodzić dwa dni wcześniej, przyozdabiając ulice i własne domy lampionami. Różnych kolorów i kształtów, aktualnie zamiast świec zazwyczaj we wnętrzu umieszcza się elektroniczne oświetlenie.

Czy idea czci światła, spędzana w gronie rodziny i otoczeniu kolorowych lampionów mogłaby przyjąć się w Polsce?

3 uwagi do wpisu “Święto Lampionów

 1. Hindusi mają również swoje święto światła, które nazywają DIVALI i jest to najbardziej radosne swięto w Indiach ,ale przypada na LISTOPAD . W Polsce mamy coś na kształt święta światła, również w Listopadzie , ale jest ono wkomponowane w chrześcijańskie święto zmarłych. Tymczasem świeca zapalana w intencji zmarłej osoby to pozostałość pogańskiego święta pojednania świata ducha ze światem materii , to symbol nadziei na zjednoczenie tych dwóch światów, a nie powód do lamentowania. Poza tym bardzo silnym , tradycyjnie słowiańskim świętem światła, ale bardziej w sensie odrodzenia życia jest Noc Kupały. Wtedy właśnie zakochani mogli cieszyć się sobą bez obaw przed tym, co starszyzna powie czy też co sądzi otoczenie.

  Polubienie

 2. światło czczone jest na różne sposobu w każdej porze roku. Na zimę, że dzień staje się dłuższy. W lutym potem w marcu, kwietniu i czerwcu. Moment kiedy dzień jest najdłuższy. Potem światełko dla dusz zmarłych. Motyw cały czas przeplata się….

  Polubienie

 3. Bo życie i śmierć .. ale także cała materia .. to wibracje kwantów … światła. Światło to fala kwantowa – czysta energia. Tak to sobie tłumaczę , gdy umysł zadaje pytanie – a kwanty czego ? . Nie ma kwantów CZEGOŚ. Światło rozświetla wszystko , ale samo w sobie jest niewidzialne , jest bezmasowe i niesie bezstratną energię przez pustkę kosmosu, . Dopiero, gdy przechodzi przez jakiś ośrodek .. jak powietrze, ozon , albo natrafia na inne ośrodki, wówczas wypromieniowuje odpowiednią długość fali , reszta zostaje pochłonięta przez ośrodek. I w ten sposób objawia się nam świat widzialny .. błękitne niebo, kształty, kolory i cienie.
  Ale co stało się z tą pochłoniętą RESZTĄ długości fal światła ?
  Moim zdaniem zasila ono „maszynerię” życia i materii.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s