Zima

Śnieg na drzewach

W ciągu roku przychodzi taka pora kiedy drzewa stoją gołe, słońce krótko wita na niebie z którego zaczyna sypać śniegiem. Tak często nazywa ciemna pora roku w Polsce rozpoczyna się przesileniem zimowym 21-22 grudnia, a kończy równonocą wiosenną 20-21 marca. Moment rozpoczęcia pór roku jest określany na podstawie obliczeń i obserwacji astronomicznych – w rzeczywistości co roku wypada o innej porze dnia, czasem nawet innego dnia.

Czy wiesz, że…

w tym samym czasie na półkuli południowej panuje lato?

Zima występuje jedynie w strefie klimatu umiarkowanego.
Winter landscape

Wbrew naszym odczuciom, jest to pora roku, która trwa najkrócej (89 dni i 1 godzinę)

Przesilenie zimowe jest najkrótszym dniem w roku, a towarzyszy mu najdłuższa noc. Wtedy właśnie słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej tzw. zwrotniku Koziorożca. Od tej pory dnia będzie przybywać i właśnie dlatego w tak wielu kulturach dzień ten czczono jako „narodziny Słońca”.

 • W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia
 • W Persji narodzinami Mitry (wg ich wierzeń bóstwa Słońca)
 • Ludy germańskie i skandynawskie czciły Jul/Yule
 • Słowianie obchodzili Gody
 • Chrześcijanie Boże Narodzenie

Ludzie od zawsze obserwowali niebo, gwiazdy i ich ruch. Zależni od przyrody, we wszystkich kulturach, słońce i światło utożsamiano z życiem, a noc i ciemność ze śmiercią.

Obecnie każdy w przesilenie chce świętować i radować się, spędzać czas z bliskimi oraz obdarowywać ich prezentami. Jest to symbol światła powracającego w nasze życie. W tym też okresie rodzili się Bogowie wielu kultur.

Winter hiking in snowshoes.Zima jest tą porą gdy zwierzęta zapadają w sen, chowają się lub migrują do cieplejszych rejonów, nieliczne przystosowane do życia w mrozy są najczęściej zdane na dokarmianie przez ludzi. Rośliny przerywają wegetację, drzewa gubią liście potrzebne do fotosyntezy, inne przeczekują okres w postaci nasion lub kłączy.

Czas przeczekania zebrania myśli, poukładania starych spraw lub ich pozamykania.

Zimę symbolizuje ziemia – nieskryta roślinnością. To ona daje nam żywność i schronienie. Ona przygotowuje się na nadejście wiosny tak i my powinniśmy skupić się na swojej podstawie. Zapomnieć o niepowodzeniach, uczyć się, czytać, to też jest dobry czas na zmianę nawyków, rzucanie nałogów lub leczenie. Aby silnym i gotowym przywitać wiosnę kolejny rok.

1-2 lutego przypada święto dawniej przez pogan zwane Imbolc teraz przez chrześcijan Matki Bożej Gromnicznej.

Święto celtyckie Imbolc oznacza symboliczne oczyszczenie (woda i ogień) Poświęcone bogini wiosny, poezji, lecznictwa i rzemiosła Brigid. Podobnie Chrześcijanie, nosi się do kościoła ogień – nasze świece, żeby został poświęcone na następny rok.

Od tego momentu pojawiają się pierwsze oznaki wiosny.

Jak sobie radzić z zimową chandrą?

young beautiful snowboarderOddanie się zimowemu szaleństwu: sport – narciarstwo, sanki, łyżwiarstwo i wiele innych.

Czas karnawału i zabaw, wpierw święta, potem sylwester, potem karnawał: kulig i wiele innych atrakcji. Niech każdy dzień daje powód do świętowania i zabawy.

Czas na wyciszenie – kiedy szybciej robi się ciemno to i cisza przychodzi, można słuchać ulubionej muzyki, czytać i oglądać interesujące filmy. Ten czas jest dla nas, to podczas takich chwil możemy poukładać wiele rzeczy w swoich głowach, wyciszyć się…

Dodatkowymi czynnikami pobudzającymi nas to czekolada, solarium, śmiech, basen, masaże szczególnie z owocowymi lub kwiatowymi olejkami.

Jedna uwaga do wpisu “Zima

 1. Zima . Oczywiscie , ze tak, to czas gromadzenia energii ( organizm odklada kalorie ), czas obnizonej w naturalny sposob aktywnosci fizycznej – krotszy dzien , niskie temperatury- ale to rowniez czas narodzin Idei , pomyslow, na ktorych realizacje przyjdzie czas wiosna , wraz z naplywem slonca , czyli energii.
  w niektorych kulturach, jak np. u Majow zima , rozumiana jako krotkie dni, byla pora zamykania starych spraw. W najdluzsza no w roku anulowano zobowiazania oraz wszelkie dlugi, gaszono w calym Panstwie wszystkie swiatla, by przeszlosc rozpuscila sie w mroku. Czekano na pierwszy promien Nowego Dnia i wowczas dopiero rozniecano pierwszy ogien od ktorego odpalano kolejne pochodnie az ogien rozniesiono po calym Panstwie.
  Ten zwyczaj nie tylko symbolizowal narodziny zycia, ale,rowniez byl praktycznym przejawem wspolnoty , wspolzalezenia od siebie nawzajem, Jednosc . Ogien przekazywany od domu do domu , niczym ogniwa ( ciekawa zbieznosc znaczen slow ogien i ogniwo ) jednego lancucha spajal mieszkancow wielkiego Imperium.
  Zima , tak jak i,smierc, potrzebne sa do narodzin, sa elementem kola zycia w ktorym jedno bez drugiego ni,mogloby sie rozwijac , ani istniec .
  Pozdrawiam przy kawie z rana 😀

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s