Myśl inaczej o życiu

Najtrudniejsze dla mnie jest przekazywanie myśli. Uważam, że nie ma na świecie takiego języka, żeby przekazać perfekcyjnie myśl każdego człowieka. Pismo i rozmowa to dwie pierwotne formy komunikacji. Pisarką nie jestem, dlatego proszę nie doszukiwać się pięknych stylistycznie zdań i opowiadań. Domyślnie używam formy męskiej w odniesieniu do (tego) człowieka. Oczywiście słowa kieruję również do kobiet.Chciałabym, żebyś teraz czytając ten wpis, postarał się w dogodny dla siebie sposób wyciszyć. Jest to bardzo ważne, o czym na pewno przekonasz się później.Pomyśl teraz o sobie, o tym kim jesteś – człowiekiem, kobietą czy mężczyzną, co w tym momencie robiłeś.Zobacz jak to wygląda na tle miasta w którym się znajdujesz, kraju, kontynentu oraz świata.

Żyjemy w takim świecie, w którym podczas narodzin dziecko staje się od razu częścią społeczeństwa. Wyobraź sobie, że widzisz dziecko, zupełnie Tobie obce. Ta gaworząca istota otrzymuje już jakiś bagaż, jakim są prawa i obowiązki, które będą towarzyszyć w trakcie jego życia.

3588640433_3f85ab7304_z 

Ten moment jest różny dla każdego z nas. W zależności od miejsca narodzin czy to Azja, Ameryka, Afryka lub Europa. Jaka będzie rodzina – biedna czy bogata, odziedziczy długi czy spadek? Czy dane będzie mu uczęszczać do szkoły? Rodzice będą opowiadać o Jezusie czy o Buddzie? Czy bliscy będą życzliwi? Czy będą przytulać i wspierać, czy raczej karcić i obwiniać? A może w wieku 7 lat dadzą mu broń do rąk? 

Zastanów się chwilę ile aktualnie jest narodowości na świecie. Pomyśl, co by było gdybyś urodził się w Iranie? Brazylii? Korei Północnej lub małej wiosce afrykańskiej?

Co byś jadł, co byś widział, kim byś był? 

Gdy już wrócisz spójrz na swoje życie. Gdzie się urodziłeś, co jadasz, z kim spędzasz czas, co umiesz, co lubisz, kim jesteś i w co wierzysz. Czy jesteś świadom swojego życia? Czy teraz dostrzegasz coś ‚jaśniejszego’?

„Życia nie można wybrać, ale można z niego coś zrobić” – Peter Lippert zapewne dostrzegał możliwości jakie oferuje życie każdego z nas.

Czemu od tego zaczynam? Wielu ludzi (dzięki otoczeniu), trwa w oczekiwaniu na ‚coś’ lepszego. Oczekują, że ich życie powinno wyglądać jak zlepiec lepszych chwil lub rzeczy znajdujących się w życiu znanych ludzi w telewizji czy prasie. Na dalszy plan odsuwają siebie i swoje życie. Swoje pragnienia i pasje.

5534220251_a6fd818298_z

„Być może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze” – Jean Paul Sartre był jednym z tych, któremu traumatyczne przeżycia pozwoliły inaczej patrzeć na życie. Warto takich ludzi obserwować. Nie zawsze są chętni dzielić się czymś cennym, ale zdarza się im pokazać kierunek. 

Zacznij szanować i doceniać swoje życie od teraz. Masz unikalny życiorys, dzięki Twoim doświadczeniom możesz iść dalej. Ludzie, którym często zazdrościmy życia, też mieli swoje życie i własne doświadczania. Dzięki zaakceptowaniu tego i skupianiu się na dalszej drodze, mogli osiągać znacznie więcej. 

Na wielu etapach życia poznajemy wielu ‚przyjaciół’, ‚doradców’ i ‚krytyków’. Zazwyczaj nas temperują i próbują ustawić, żebyśmy nie przynosili przypadkiem wstydu. Jedni ostrzegają, żeby przypadkiem nam nie wyszło. Ile razy w życiu słyszałam „dziewczynce tak nie wypada”. Nie wiem kim bym była gdyby nie naprostowywanie mojej osoby. Wiem jedno, że teraz inaczej patrzę na życie i to jest coś czego Ci ludzie mogą nigdy nie osiągnąć.

„Podążaj swoją drogą, a ludzie niech mówią co chcą” – I.W.

9638435181_7e3e44c2b8_z

Spotykałam ludzi, którzy mieli w życiu wiele dylematów i skomplikowanych sytuacji. Opowiadali o radach ‚życzliwych’ ludzi. Od siebie dodawałam tylko jedną radę: „Pamiętaj, że doradca nigdy za Ciebie nie przeżyje życia, ani nie umrze za Ciebie”. W takim sytuacjach warto wsłuchać się w swoje odczucia, pragnienia, zastanowić się trochę dłużej.

Z podjętymi decyzjami to my powinniśmy czuć się dobrze. Jestem towarzystwem sama dla siebie, a i jeżeli ja się z sobą dobrze czuję, to inni również. I pamiętajmy:

„Człowiek nie jest nigdy tak szczęśliwy ani tak nieszczęśliwy, jak sobie wyobraża”. – Francois de La Rochefoucauld

Pamiętam, wiele momentów ze swojego życia kiedy myślałam, że już gorzej być nie może. Jak na przekór los udowadniał mi jak bardzo się mylę albo jak słabo znam losu możliwości. Warto być obserwatorem swojego życia.

Nie bójmy się marzeń. Polska jest krajem, gdzie sąsiad na sąsiada, a kumpel kumplowi. Nie wielu nam dobrze życzy. Jeżeli ktoś jest szczęśliwy lub bogaty, nagle wyrasta przekonanie, że nie osiągnął to sprawiedliwie. A skoro on jest szczęśliwy to dlaczego nie ja? Ale jak to! Pretensje, zazdrość zawiść itd. Nie oglądajmy się na te cechy, one są zaraźliwe. Nie pomagają wcale w szczęściu. Nie da się zrozumieć ludzi, którzy nimi się kierują. Jedynie można wskazać im kierunek, jak z tym skończyć. Dawać więcej ciepła i miłości.

Jest bardzo stare i jakże fundamentowe powiedzenie „Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie” – Janusza Korczaka. Tą najważniejszą zawsze jednostką bez której nie byłoby tych pięknych ani tych okropnych dni, jesteśmy my sami. Gdyby mnie nie było to czy obchodziłoby mnie co jem, co robię i o czym myślę? Dlatego tak wielu myślicieli, psychologów zwraca uwagę na poznanie siebie. Jeżeli nie wiemy kim jesteśmy, co lubimy, co pragniemy, to kto będzie to wiedział i jak poradzi czym moglibyśmy zająć się w życiu?

420692526_a6eb8f3acf_z

Nie udawajmy nikogo innego. Nie ufajmy ślepo w trendy i wiadomości. Zacznijmy myśleć świadomie. Zadawaj sobie proste pytania w ciągu dnia „Co czuję?” „Co chcę osiągnąć w tym działaniu?” „Czego pragnę?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s